Naučná stezka

Malba v tunelu Za kanálem ve Vochově

Připravujeme naučnou stezku o historii Vochova

Okrašlovací spolek Vochov v roce 2024 připravuje naučnou stezku o historii Vochova. Stezka bude mít 13 zastavení a přinese nejen podrobné informace o historických událostech, osobnostech nebo zajímavých místech, ale také interaktivní a multimediální materiály.

Jaké významné události se ve Vochově udály a jaké významné osobnosti ve Vochově žily nebo se zde alespoň zastavily? To Vám již nyní napoví murál v tunelu Za kanálem.

Kříž sv. Vojtěcha

Zastavení u kříže sv. Vojtěcha

Kříž se nachází na na hranici katastru obcí Kozolup a Vochova.

Zachovalý podstavec, který se dochoval jako jediná část sochy sv. Vojtěcha, na původní místo vrátil Okrašlovací spolek Vochov v dubnu 2022. Na místo sochy nechal vyrobit na návrh Radka Popelky železný kříž, který symbolizuje jak sv. Vojtěcha, tak jeho spojení s bratrem Radimem.


28. dubna 2024 se uskutečnil první ročník putování po místech spojených se sv. Vojtěchem. Tato místa jsou tři, a tvoří proto pomyslný trojúhelník. Patří k nim kříž, kaplička sv. Vojtěcha v Křimicích a kostel sv. Vojtěcha ve Vejprnicích. Více informací o Svatovojtěšském trojúhelníku.


Továrna Š. Semlera

Továrna Šimona Semlera

Továrna se nachází v katastru obce Vochov v údolí na břehu řeky Mže.

Želežářská výroba byla v továrně zahájena v roce 1902. Výrobní sortiment představovaly z počátku hřebíčky, ovšem postupně došlo k jeho rozšíření a některé z výrobků této továrny se staly bez přehánění světaznámé. Výroba zde pokračovala s přestávkou v padesátých letech dodnes. V současnosti zde vyrábí společnost G-Team. Zajímavým projektem na konci 60. let realizovaným právě v této továrně byl vývoj nejmenšího atomového reaktoru.

Maketa továrny plzeňské Škodovky v letech 1943 – 1945

Maskovaná milenka

Maskovaná milenka je pojmenování pro maketu plzeňské Škodovky, která měla zmást spojenecká vojska při leteckých útocích, a ochránit tak strategicky významnou továrnu v Plzni. Němečtí vojáci ji vystavěli v roce 1943 mezi Vochovem a Vejprnicemi. Ještě v roce 1945 byla rozebrána.